Cięcie i wiercenie betonu techniką diamentową

Co to jest wiertnica diamentowa i do czego jest wykorzystywana?

Co to jest wiertnica diamentowa i do czego jest wykorzystywana?

Wiertnica diamentowa to narzędzie przystosowane do pracy z twardymi materiałami, np. betonem, żelbetem, kamieniem, cegłą, materiałach ogniotrwałych. Dzięki zastosowaniu otwornic z nasypem diamentowym prace przebiegają szybko i bezpiecznie, a wykonany otwór nie wymaga dalszej obróbki. Jak działa takie urządzenie i do czego można je wykorzystać?
Spis treści

Kontakt ze specjalistą

Dariusz Wierzba
właściciel firmy

Czym jest wiertnica diamentowa?

Wiertnice diamentowe to urządzenia służące do wykonywania otworów w twardych podłożach, także tych najtwardszych, jak: granit, kamień, asfalt czy zbrojony beton. Można pracować nimi „z ręki” lub przy pomocy statywu, który umożliwia wykonanie precyzyjnych otworów o dużej średnicy.

Moc narzędzia dobiera się w zależności od rodzaju podłoża i oczekiwanej średnicy otworu. Niektóre modele mają silnik o mocy 1300-1500 W, inne mogą osiągnąć moc 7000 W i większą. Wiertnice diamentowe do betonu są również wyposażone w system chłodzenia wodą, który umożliwia wiercenie metodą na mokro.

Jakie są zalety wiertnic diamentowych?

Wiertnice diamentowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba wywiercić dokładny otwór w bardzo twardym materiale (np. w podłożu ze zbrojonego betonu). Uzyskany w ten sposób otwór ma gładkie ścianki i nie wymaga dalszej obróbki, dzięki czemu narzędzie doskonale sprawdza się w miejscach już użytkowanych.

Wykonywanie otworów przy użyciu wiertnic diamentowych znacznie przyspiesza pracę, co ma szczególne znaczenie przy dużych inwestycjach i wykonywaniu otworów o ponadprzeciętnych gabarytach. Możliwości narzędzia są bardzo duże – nie ma problemu, aby wykonać nim otwór o średnicy od 1000-1350 mm i głębokości 40 cm lub większej. Po zastosowaniu odpowiednich wierteł i przedłużek długość otworu może sięgać nawet kilku metrów (możliwe jest zachowanie przy tym niewielkiej średnicy otworu).

Wiertnice diamentowe do betonu i innych twardych materiałów mają również inne zalety. Oto najważniejsze z nich:

  • wiercenie przebiega bez udaru, dzięki czemu operator nie jest narażony na uciążliwe wibracje i nie ma ryzyka przenoszenia drgań, które stanowiłyby zagrożenie dla stabilności konstrukcji;
  • możliwość wiercenia ze statywem, co przekłada się na wygodną pracę i wysoką dokładność przy dużych otworach;
  • możliwość pracy na mokro, dzięki czemu wiercenie trwa krócej i wydziela się znacznie mniej szkodliwego pyłu;
  • możliwość dostosowania prędkości do rodzaju podłoża, co zmniejsza ryzyko naruszenia konstrukcji;
  • możliwość wiercenia pod różnymi kątami i na dowolną długość, co pozwala dostosować pracę do indywidualnych potrzeb inwestora.

Na czym polega wiercenie w betonie na mokro?

Wiertnica diamentowa jest wyposażona w system chłodzenia wodą. Oznacza to, że wiertło może być schładzane w trakcie wiercenia, co eliminuje ryzyko przegrzania. Dzięki temu operator nie musi przerywać pracy i czekać, aż rozgrzane wiertło osiągnie niską temperaturę. Tym sposobem prace przebiegają znacznie szybciej i efektywniej (narzędzie może pracować cały czas na wysokich obrotach). Wiercenie w betonie na mokro jest korzystne także dla operatora, ponieważ emisja szkodliwego pyłu jest ograniczona do minimum. Co więcej, wiertnica może być wyposażona w odkurzacz, który zasysa wodę wraz z urobkiem. Dzięki temu narzędzie sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba zachować czystość podczas wykonywania otworów.

Wiertnice diamentowe do betonu – zastosowanie

Za pomocą wiertnic diamentowych można wiercić w najtwardszych podłożach i wykonywać niestandardowe otwory – także te o bardzo dużej średnicy i znacznej głębokości. Ze względu na wysoką kulturę pracy takie narzędzie można zastosować zarówno przy nowopowstających inwestycjach, jak i w już zagospodarowanych konstrukcjach. Wszystko to sprawia, że technika diamentowa ma szerokie zastosowanie w budownictwie. W jakich sytuacjach można (i warto) zastosować wiertnicę diamentową?

Wiercenie otworów przelotowych pod okablowanie

Z uwagi na dużą precyzję wiertnica diamentowa doskonale nadaje się do wykonywania otworów przelotowych o niewielkiej średnicy. Mogą one służyć do rozprowadzenia instalacji, np. przewodów elektrycznych, kabla anteny telewizyjnej czy kabla internetowego. Wykonane w ten sposób otwory nie wymagają dodatkowej obróbki, a prace można przeprowadzić także w już użytkowanych pomieszczeniach (np. w biurze).

Wiercenie otworów pod rurociągi

Wiertnice diamentowe do betonu doskonale sprawdzają się również przy rozprowadzaniu rurociągów, ponieważ parametry otworu (średnicę, głębokość, kąt) można łatwo dostosować do warunków zabudowy i wymiarów rur. Można w ten sposób wykonać otwory przelotowe pod różne instalacje, np. gazową, wodną, kanalizacyjną, wentylację i klimatyzację. Wiercenie odbywa się bezudarowo, więc nie ma tutaj dużych wibracji, które mogłyby naruszyć konstrukcję budynku.

Wykonanie przewiertów w utwardzonych nawierzchniach

Za pomocą wiertnicy diamentowej można wykonać przewierty w drogach, mostach czy wiaduktach. Czasami naruszenie podłoża jest niezbędne, np. w celu rozprowadzenia rurociągów. Diamentowe otwornice poradzą sobie z żelbetem i wielowarstwową konstrukcją, a prace zostaną wykonane znacznie szybciej niż tradycyjnymi metodami.

Wykonanie odwiertów rdzeniowych

Wiertnica diamentowa może służyć również do badania gruntów i nawierzchni. Odwierty rdzeniowe w drogach asfaltowych i zbudowanych z mieszanek mineralno-asfaltowych wykonuje się w celu zbadania jakości i grubości podłoża. Podobne odwierty przeprowadza się również w nawierzchniach betonowych, aby ustalić parametry mieszanki betonowej i ocenić jej właściwości (np. wytrzymałość na ściskanie).

Wiercenie w już zagospodarowanych budynkach

Wiertnice diamentowe do betonu doskonale nadają się do prac w budynkach, które są już zamieszkane lub użytkowane przez pracowników. Otwory są gładko wykończone, dzięki czemu wyglądają estetycznie i nie wymagają dodatkowej obróbki. Ponadto urządzenia przystosowane do pracy na mokro i wyposażone w odkurzacz eliminują problem zapylenia czy zabrudzenia pomieszczeń. Co więcej, wiertnice diamentowe pracują stosunkowo cicho i bez wibracji, dzięki czemu wiercenie nie przeszkadza innym użytkownikom budynku.

Wiertnice diamentowe do betonu – podsumowanie

Kucie w betonie może sprawiać trudności i zajmować wiele czasu, a dodatkowo generować szkodliwy pył i drgania, które mogą zagrażać całej konstrukcji. Problemy te można wyeliminować za pomocą wiertnic diamentowych. Urządzenia te umożliwiają szybką i nieuciążliwą obróbkę twardych nawierzchni bez udaru, co przekłada się na wysoki komfort pracy i większe bezpieczeństwo. Wiertnica diamentowa pozwala wykonać bardzo precyzyjne otwory o różnych parametrach, a wiercenie może odbywać się metodą na mokro. Wszystko to sprawia, że technika diamentowa ma bardzo szerokie zastosowanie i zapewnia znacznie więcej korzyści niż tradycyjne kucie.

Zapytaj autora publikacji

Wciąż masz pytania w obszarze niniejszej publikacji? Nie wahaj się – napisz do mnie już teraz!

Autor publikacji

Przeczytaj także

Rodzaje betonu

Rodzaje betonu

Beton to mieszanka cementu, wody, piasku i kruszywa, która znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i nie tylko. W zależności od rodzaju cementu, użytych domieszek i proporcji składników można uzyskiwać produkt o różnych parametrach fizykochemicznych. Sprawdźmy więc, jakie mamy rodzaje betonu i w jaki sposób oznacza się poszczególne klasy betonu.

Czytaj więcej ➡️
zasady bezpieczeństwa przy cięciu betonu

Zasady bezpieczeństwa przy cięciu betonu

Podczas cięcia betonowych elementów dochodzi do emisji wibracji, hałasu i szkodliwego pyłu krzemionkowego, a także do wypadków z udziałem niebezpiecznych narzędzi. W związku z tym prace związane z obróbką betonu wymagają zachowania pewnych procedur BHP i środków ochronnych. O czym należy pamiętać podczas cięcia betonu?

Czytaj więcej ➡️