Cięcie i wiercenie betonu techniką diamentową

Roboty wyburzeniowe - czym są i gdzie mają zastosowanie?

Roboty wyburzeniowe – czym są i gdzie mają zastosowanie?

Prace wyburzeniowe narażają pracowników na kontakt z pyłami, hałas i zmęczenie, a do tego niosą za sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. W związku z tym firmy coraz częściej korzystają z inteligentnych technologii, które zapewniają większy komfort pracy lub ograniczają udział ludzi w pracach związanych z rozbiórką konstrukcji. Doskonałym tego przykładem są roboty wyburzeniowe – co to za sprzęt i jak działa?
Spis treści

Kontakt ze specjalistą

Dariusz Wierzba
właściciel firmy

Zastosowanie robotów wyburzeniowych

Czy roboty są w stanie zastąpić pracowników przy robotach wyburzeniowych i rozbiórkowych? I tak, i nie. Maszyna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie obecność człowieka jest niepożądana ze względu na duże ryzyko zawalenia konstrukcji lub inne zagrożenia (np. wysoką temperaturę, emisję szkodliwych pyłów, niestabilny grunt). Roboty wyburzeniowe przejmują inicjatywę także wówczas, gdy nie można użyć ciężkich młotów elektrycznych i pneumatycznych. Niemniej czynnik ludzki nadal jest nieodzowny, ponieważ w bezpiecznej odległości pracuje operator, który steruje urządzeniem.

Zastosowanie robotów wyburzeniowych obejmuje m.in.:

  • wyburzanie fundamentów, ścian, dachów, itp.;
  • kruszenie posadzek, schodów;
  • skuwanie ścian szczelinowych, pali fundamentowych, kolumn w iniekcjach strumieniowych;
  • wykonywanie wykopów wewnątrz budynków;
  • precyzyjne prace rozbiórkowe (np. w szpitalach, hotelach);
  • prace rozbiórkowe/wyburzeniowe w miejscach niebezpiecznych;
  • prace rozbiórkowe/wyburzeniowe na ograniczonej przestrzeni.

Budowa robotów wyburzeniowych

Roboty wyburzeniowe to niewielkie maszyny wyposażone w napęd gąsienicowy i czteronożną podstawę. Mimo kompaktowych rozmiarów osiągają dużą moc (silnik może mieć nawet 20-30 KM), co zapewnia wysoką efektywność pracy. W zależności od modelu urządzenie może być zasilane elektrycznie lub hybrydowo (elektrycznie i bateryjnie). Robot przypomina mini koparkę, jednak jego ramię może współpracować z różnymi narzędziami: łyżką, szczękami, chwytakami, nożycami do cięcia stali, frezarką i oczywiście młotem wyburzeniowym. Siłę uderzenia młota można regulować, zmieniając częstotliwość udaru. Robotem można sterować zdalnie za pomocą joysticka wyposażonego wyświetlacz.

Roboty wyburzeniowe są wyposażone w dodatkowe funkcje lub ulepszenia. Producenci stosują na przykład:

  • teleskopowe ramię, które zwiększa zasięg roboczy urządzenia;
  • intensywne oświetlenie LED;
  • możliwość dostosowania ustawień narzędzi do indywidualnych potrzeb;
  • możliwość regulacji układów (np. przepływu wody, oleju, płynu hydraulicznego);
  • inteligentne tryby napędu;
  • automatyczne smarowanie;
  • zdalny monitoring z lokalizacją GPS.

Zalety robotów wyburzeniowych

Zastosowanie robotów wyburzeniowych staje się coraz powszechniejsze. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są niepodważalne. Zwiększa się wydajność pracy, a także bezpieczeństwo pracowników oraz innych osób przebywających na terenie rozbiórki. W rezultacie firma może ograniczyć straty związane np. z wypadkami i przestojami w pracy.

Najważniejsze zalety robotów wyburzeniowych to:

  • praktyczna, mobilna konstrukcja;
  • możliwość pracy w trudnych warunkach;
  • możliwość pracy w różnych miejscach;
  • uniwersalne zastosowanie;
  • wygodna i prosta obsługa.

Praktyczna, mobilna konstrukcja

Kompaktowa budowa robota wyburzeniowego sprawia, że urządzenie można przetransportować nawet w zwykłym samochodzie dostawczym. Co więcej, robot może przejechać przez wąskie drzwi (0,80-0,90 m), a także „wślizgnąć się” do ciasnych pomieszczeń. Słowo „wślizgnąć się” zostało użyte nieprzypadkowo, ponieważ dzięki napędowi gąsienicowemu urządzenie bardzo sprawnie się przemieszcza, także po stromych pochyłościach i schodach. Ponadto dzięki wysuwanym podporom robot zachowuje stabilność na różnych podłożach oraz podczas prac wymagających użycia dużej mocy uderzeniowej.

Możliwość pracy w trudnych warunkach

Człowiek nie zawsze jest w stanie sprostać trudnym warunkom pracy, związanym np. z wysoką temperaturą i szkodliwą atmosferą (duże zapylenie, gazy, toksyny). W takich miejscach sprawdzają się roboty wyburzeniowe, które mogą pracować nawet w ekstremalnych warunkach. Producenci stosują dodatkowe układy chłodzenia i zabezpieczenia termiczne, dzięki czemu urządzenie nadaje się do użycia w cementowniach, zakładach metalurgicznych czy hutach szkła i metali.

Możliwość pracy w różnych miejscach

Budowa robota wyburzeniowego pozwala na wykonanie prac, które są zbyt niebezpieczne dla ludzi. Budowle zagrożone zawaleniem, niskie i ciasne przestrzenie, wysokie konstrukcje – w takich miejscach pracownicy często ulegają wypadkom, dlatego dla większego bezpieczeństwa warto skorzystać z robota wyburzeniowego. Dzięki temu firma może podejmować zlecenia, które do tej pory były niemożliwe do zrealizowania. Jednocześnie może uniknąć przestojów i problemów związanych z wypadkami przy pracy.

Uniwersalne zastosowanie

Roboty wyburzeniowe sprawdzają się nie tylko w miejscach, w których panują trudne lub niebezpieczne warunki pracy. Składane lub teleskopowe ramię pozwala na wykonanie zadań, które wymagają dużej dokładności i ostrożności. Ramię może być wyposażone w różne narzędzia, dzięki czemu zastosowanie robotów wyburzeniowych nie ogranicza się jedynie do wyburzania betonowych ścian czy słupów żelbetowych. Operator może również wprowadzać własne ustawienia dotyczące narzędzi i układów, co pozwala na dostosowanie robota do indywidualnych preferencji czy szczególnych warunków pracy.

Wygodna i prosta obsługa

Wszystkie powyższe zalety robotów wyburzeniowych są oczywiście bardzo ważne, jednak dla pracownika nie mniejsze znaczenie ma wygodna obsługa urządzenia. Operator korzysta z wielofunkcyjnego joysticka z ekranem, który umożliwia sterowanie robotem z bezpiecznej odległości. Kontroler może być wyposażony w rączki, przyciski, przełączniki, a nawet funkcję sterowania dotykiem. Obsługa urządzenia może zatem przypominać granie w grę komputerową, co z pewnością jest wygodniejsze dla pracownika niż posługiwanie się ciężkimi młotami wyburzeniowymi. Ponadto robot może być wyposażony w dodatkowe funkcje (także automatyczne), dzięki którym praca staje się jeszcze łatwiejsza i bardziej komfortowa.

Roboty wyburzeniowe – podsumowanie

Zalety robotów wyburzeniowych mówią same za siebie – tego typu urządzenia stanowią przyszłość branży. Dzięki robotom firma można zwiększyć wydajność pracy, a także podejmować trudne zlecenia, które są zbyt trudne lub niebezpieczne dla ludzi. Za pomocą robotów można wykonywać rozmaite prace, także te wymagające dużej precyzji lub znacznej siły uderzeniowej. Należy jednak pamiętać, że robot wyburzeniowy nie zdejmuje odpowiedzialności z człowieka. Wręcz przeciwnie – sprawne i bezpieczne wykonanie prac zależy również (a raczej przede wszystkim) od doświadczenia operatora.

Zapytaj autora publikacji

Wciąż masz pytania w obszarze niniejszej publikacji? Nie wahaj się – napisz do mnie już teraz!

Autor publikacji

Przeczytaj także

Roboty wyburzeniowe - czym są i gdzie mają zastosowanie?

Roboty wyburzeniowe – czym są i gdzie mają zastosowanie?

Prace wyburzeniowe narażają pracowników na kontakt z pyłami, hałas i zmęczenie, a do tego niosą za sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. W związku z tym firmy coraz częściej korzystają z inteligentnych technologii, które zapewniają większy komfort pracy lub ograniczają udział ludzi w pracach związanych z rozbiórką konstrukcji. Doskonałym tego przykładem są roboty wyburzeniowe – co to za sprzęt i jak działa?

Czytaj więcej ➡️
Poszerzanie otworu w ścianie nośnej

Poszerzanie otworu w ścianie nośnej

W trakcie remontu lub przebudowy budynku często zachodzi konieczność poszerzenia istniejącego otworu okiennego lub drzwiowego. O ile przy ścianach działowych nie ma z tym większego problemu, o tyle wykonanie otworu w ścianie nośnej wymaga zapoznania się z przepisami prawa budowlanego i zastosowania bezpiecznej metody pracy.

Czytaj więcej ➡️
Wykucie otworu w ścianie nośnej - pozwolenie czy zgłoszenie?

Wykucie otworu w ścianie nośnej – pozwolenie czy zgłoszenie?

Ściany nośne przenoszą obciążenia ze ścian z wyższych kondygnacji, stropów i dachu na części budynku znajdujące się pod nimi i fundamenty. Ingerencja w ścianę nośną stanowi więc naruszenie konstrukcji i może zagrażać stabilności budynku. Niemniej z uwagi na uproszczenie procedur związanych z pracami budowlanymi i remontowymi rodzi się pytanie, czy wykucie otworu w ścianie nośnej wymaga pozwolenia, czy wystarczy zgłoszenie.

Czytaj więcej ➡️