Cięcie i wiercenie betonu techniką diamentową

Najpopularniejszy sprzęt wykorzystywany do prac techniką diamentową

Najpopularniejszy sprzęt wykorzystywany do prac techniką diamentową

Technika diamentowa ma zastosowanie w różnych pracach – począwszy od wycinania ścian i posadzek, przez wykonywanie otworów pod instalacje elektryczne i sanitarne, aż po prace rozbiórkowe. Sprawne i bezpieczne wykonanie tych prac zależy m.in. od zastosowanego sprzętu. Jakich maszyn i urządzeń używa się w technice diamentowej?
Spis treści

Kontakt ze specjalistą

Dariusz Wierzba
właściciel firmy

Na czym polega technika diamentowa?

W technice diamentowej wykorzystuje się specjalny sprzęt, który umożliwia obróbkę bardzo twardych materiałów, a szczególnie betonu, betonu zbrojonego stalą czy skał naturalnych (takich jak kwarc czy granit). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu narzędzi pokrytych cząstkami diamentu, czyli najtwardszego minerału według 10-punktowej skali Mohsa (przy czym do produkcji narzędzi używa się diamentu syntetycznego). Dzięki takiemu rozwiązaniu operator urządzenia nie musi używać dużej siły, a praca zajmuje mniej czasu i daje lepszy efekt niż przy tradycyjnych metodach. Ponadto narzędzia diamentowe nie generują wibracji, co zapewnia większy komfort pracy i zmniejsza ryzyko osłabienia konstrukcji. Niektóre sprzęty są również wyposażone w system chłodzenia wodą, który zapobiega nadmiernemu pyleniu obrabianego materiału, a także skraca czas realizacji zadania.

Wiertnice diamentowe

Prace związane z wierceniem w twardych materiałach są realizowane za pomocą wiertnic diamentowych. Są to urządzenia wyposażone w specjalne wiertła z diamentowymi segmentami, którymi można operować „z ręki” lub z użyciem statywu, na sucho lub na mokro. Wiertnice ręczne sprawdzają się w wykonywaniu niewielkich otworów (12-160 mm) i przy ograniczonej ilości miejsca. Do większych otworów wykorzystuje się wiertnice na statywie, które zapewniają większy komfort pracy i precyzyjne przewierty. Niektóre wiertnice można zamontować na przyczepach drogowych oraz jako osprzęt w koparkach i ładowarkach, co ułatwia realizowanie prac w terenie.

W zależności od rodzaju zastosowanego napędu można wyróżnić wiertnice elektryczne i hydrauliczne. Urządzenia o odpowiednio dużej mocy są w stanie wykonać otwory o głębokości nawet do 20 metrów (po zastosowaniu przedłużeń). Można wiercić w pionie, poziomie i pod kątem. Dzięki technice diamentowej wiercenie odbywa się bezudarowo, co pozwala uniknąć hałasu oraz wibracji, które mogłyby doprowadzić do osłabienia konstrukcji i pękania ścian. Ponadto otwory są bardzo precyzyjne i czyste. Nie ma ryzyka rozwarstwienia stali (w przypadku żelbetu), ani uzyskania nierównych, poszarpanych krawędzi.

Zastosowanie wiertnic diamentowych to przede wszystkim:

  • wiercenie otworów pod rury kanalizacyjne i kanały wentylacyjne;
  • wiercenie otworów pod przewody elektryczne;
  • wykonanie przewiertów w mostach i wiaduktach;
  • wykonanie odwiertów rdzeni na potrzeby badania jakości podłoża;
  • wykonanie otworów pod kotwy i pręty zbrojeniowe.

Piły i przecinarki diamentowe

Cięcie w betonie i innych twardych materiałach jest wykonywane równie często (jeśli nie częściej) jak wiercenie. Przy tego typu realizacjach operator korzysta z różnego rodzaju pił i przecinarek, które są wyposażone w tarcze z diamentowymi segmentami. Podobnie jak wiertnice, piły mogą pracować na sucho i na mokro. Drugi wariant oznacza, że narzędzie jest wyposażone w systemem chłodzenia wodą, który zrasza tarcze w trakcie wykonywania cięcia. W rezultacie narzędzie nie przegrzewa się, a operator nie musi robić przerw w celu schłodzenia tarcz. Ponadto wydziela się znacznie mniej pyłu i kurzu, a cięcie jest bardzo precyzyjne i nie wymaga dodatkowej obróbki.

Za pomocą pił z tarczami diamentowymi można przecinać nawet bardzo okazałe elementy, których grubość przekracza 50 cm (możliwe jest cięcie ścian o grubości nawet 75-80 cm). Oczywiście nie każde narzędzie umożliwia wykonanie tak głębokich cięć. Przy grubości elementu nieprzekraczającej 20 cm można zastosować piły ręczne. Grubsze konstrukcje można ciąć za pomocą pił (przecinarek) ściennych, jezdnych lub linowych. Cięcie tarczą diamentową pozwala wyeliminować nadmierny hałas, a także niebezpieczne dla budynku wstrząsy i wibracje.

Piły i przecinarki diamentowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w takich pracach jak:

  • wycinanie otworów pod drzwi i okna;
  • poszerzanie dotychczasowych otworów;
  • wycinanie klatek schodowych, schodów, szybów windowych;
  • demontaż konstrukcji (np. mostów, wiaduktów);
  • wykonanie otworów pod okablowanie;
  • wykonanie otworów pod instalacje sanitarne;
  • cięcie posadzek i stropów;
  • wycinanie elementów konstrukcyjnych (fundamentów, ścian, słupów);
  • wykonanie dylatacji w posadzce.

Inny sprzęt stosowany w technice diamentowej

Oprócz różnego rodzaju wiertnic, pił i przecinarek istnieją również inne urządzenia i maszyny, które pozwalają skorzystać z techniki diamentowej. Jako przykład można podać frezarki do betonu, które służą do zdejmowania wierzchniej warstwy podłoża (np. w celu wyrównania posadzki czy usunięcia uszkodzonej lub zabrudzonej nawierzchni). Do wykonywania otworów stosuje się również otwornice z diamentowym nasypem, których można używać razem z wkrętarką lub wiertarką. Stosuje się także specjalne liny, taśmy i druty, które są wyposażone w segmenty galwanizowane diamentowym proszkiem. Tego typu narzędzi używa się m.in. w branży kamieniarskiej do cięcia marmurów, granitów, wapieni i piaskowców.

Zapytaj autora publikacji

Wciąż masz pytania w obszarze niniejszej publikacji? Nie wahaj się – napisz do mnie już teraz!

Autor publikacji

Przeczytaj także

zasady bezpieczeństwa przy cięciu betonu

Zasady bezpieczeństwa przy cięciu betonu

Podczas cięcia betonowych elementów dochodzi do emisji wibracji, hałasu i szkodliwego pyłu krzemionkowego, a także do wypadków z udziałem niebezpiecznych narzędzi. W związku z tym prace związane z obróbką betonu wymagają zachowania pewnych procedur BHP i środków ochronnych. O czym należy pamiętać podczas cięcia betonu?

Czytaj więcej ➡️
Roboty wyburzeniowe - czym są i gdzie mają zastosowanie?

Roboty wyburzeniowe – czym są i gdzie mają zastosowanie?

Prace wyburzeniowe narażają pracowników na kontakt z pyłami, hałas i zmęczenie, a do tego niosą za sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. W związku z tym firmy coraz częściej korzystają z inteligentnych technologii, które zapewniają większy komfort pracy lub ograniczają udział ludzi w pracach związanych z rozbiórką konstrukcji. Doskonałym tego przykładem są roboty wyburzeniowe – co to za sprzęt i jak działa?

Czytaj więcej ➡️